Klify Moheru

Klify Slieve League

Connemara

Wzgórza Burren

Grobowce prehistoryczne

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl)

Grobla Olbrzyma

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry

Irlandia - rzeki, jeziora i wodospady

WYSPY DOOKOŁA WYSPY

Spoglądając na mapę Irlandii zauważycie, że wokół jej brzegów znajduje się mnóstwo mniejszych wysp. Część z nich jest niezamieszkana, życie na nich było trudne, ludzie przeprowadzali się więc na stały ląd. Dzisiaj niektóre z tych wysp stały się największymi atrakcjami turystycznymi Irlandii. Położone są w mniejszym lub większym oddaleniu od brzegu, ale dotarcie do nich bardzo często wiążę się z problemami. Ocean szczególnie jesienią i zimą jest bardzo wzburzony co powoduje, że są one prawie całkowicie odcięte od świata. Oto kilka najbardziej znanych wysp dookoła Irlandii.

Patrząc na Ocean Atlantycki stojąc na Klifach Moheru widać zarys trzech wysp. Na najbliższej z nich widać latarnię morską. To Wyspy Aran w skład, których wchodzi Inisheer, Inishman i Inishmore. Turyści najczęściej docierają na największą z nich - Inishmore. Znajduje się tutaj fort położony na klifie - Dún Aengus, romańska kaplica z VI lub VII wieku nazywana najmniejszym kościółkiem świata i Siedem Kościołów. W tym ostatnim miejscu zachowały się pozostałości tylko dwóch, ale wyspa była we wczesnym średniowieczu ważnych ośrodkiem nauki. Z całej Irlandii przybywali tu duchowni by pogłębiać swoją wiedzę. Wyspy Aran często nazywane są skamieliną irlandzkości, miejscem w którym czas się zatrzymał. To wizerunek trochę zbyt idealny, ale rzeczywiście język irlandzki słychać tutaj częściej niż angielski. Zachowały się także dawne zwyczaje. To z Wysp Aran pochodzą grube, wełniane swetry zwane arańskimi. Charakterystycznym elementem najmniejszej z wysp – Inisheer jest zamek klanu O’Brien’ów, którego pozostałości wznoszą się na wzgórzu. Wyspy zwiedzać można pieszo, rowerem, busikiem lub bardzo charakterystycznym dla Irlandii dwukołowym powozem zaprzężonym w jednego konia.

Nieco bardziej na północny zachód od Wysp Aran w hrabstwie Mayo znajduje się Wyspa Achill. By się do niej dostać nie potrzeba łódki, prowadzi do niej most. Achill jest popularnym miejscem wakacyjnego wypoczynku. Znajdują się tu piękne plaże położone w zatoczkach i klify. To największa irlandzka wyspa. Zamieszkana była od czasów prehistorycznych więc oprócz pięknych widoków warto także zwrócić uwagę na zabytki. U podnóża góry Slievemore znajduje się opuszczona wioska, porzucona w okresie Wielkiego Głodu, wygląda jakby czas się w mniej zatrzymał. Około stu kamiennych domów niektóre już bez dachów zarośnięte trawą przypominają trudny okres irlandzkiej historii. Na południowym stoku góry znajduje się dolmen i kamienny krąg. Klify wyspy są przepiękne, Klif Minaun pięknie prezentuje się z wioski Keel, a w wiosce Kildavnet znajduje się zamek słynnej piratki Grace O’Malley. Kamienna wieża ustawiona na wybrzeżu była doskonałym punktem obserwacyjnym.

Wędrując jeszcze bardziej na północ do hrabstwa Donegal trafimy na Wyspę Tory, znaną przede wszystkim z tego, że ma swojego króla. Nie ma on wprawdzie żadnej formalnej władzy, ale tradycja posiadania króla przez Tory jest bardzo stara, a on sam często wita gości przybywających na wyspę. Co ciekawego można zobaczyć na Wyspie Tory? Niezwykły krzyż w kształcie litery T tzw. Tau Cross, za nim widać resztki wysokiej, okrągłej wieży pozostałość opactwa założonego podobno przez św. Kolumbana. Na zachodnim brzegu wyspy znajduje się latarnia morska, a przy niej mały cmentarz nazywany cmentarzem obcych. Spoczywają na nim marynarze z rozbitego angielskiego okrętu wojennego „Wasp”. Okręt rozbił się u wybrzeży wyspy w 1884 roku. Jeżeli chcecie by spełniły się Wasze marzenia poszukajcie kamienia życzeń, znajduje się na klifie. Jeżeli trzy razy wrzucicie na jego płaską powierzchnię kamyki spełni się Wasze życzenie. Z czego jeszcze jest bardzo znana wyspa? Na Tory mieszka wielu świetnych malarzy, którzy znani są nie tylko w Irlandii.

Na zachodnim wybrzeżu Irlandii w hrabstwie Kerry znajdują się dwie wyspy: Skellig Michael i Littke Skellig. Informacje o Skellig Michael, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdziecie wybierając właściwe zdjęcie z listy obok. O Little Skellig czyli "Małej Skellig" też warto powiedzieć klika słów. Nie można się do niej zbliżać jest to bowiem rezerwat ptactwa morskiego. Mieszka na wyspie ponad 27 tysięcy ptaków, a na skałąch wyhrzewają sie foki. Ptaki można podziwiać jedynie z łódki.

U wybrzeża Półwyspu Dingle znajdują się Wyspy Blasket. Ze względu na swoje odizolowanie od stałego ląd spowodowane niebezpiecznymi wodami otaczającymi wyspy ich kultura i tradycje pozostawała niezmieniona przez wieki. Na przełomie XIX i XX wieku przybywało tu wielu badaczy irlandzkich zwyczajów, zachęcali mieszkańców by snuli opowieści o dawnych czasach. Widząc zainteresowanie mieszkańcy sami zaczęli spisywać swoje wspomnienia ubarwiając je historiami z życia wyspy. Trzy najważniejsze książki jakie opowiadają o życiu na największej z wysp Great Blasket to: „The Islandman” Tomása Ó Criomhthain, „Dwdzieścia lat dorastania” Muirisa Ó Súilleabháina oraz „Peig”. Ostatni mieszkańcy opuścili wyspę w 1953 roku. Dzisiaj jest ona chętnie odwiedzana przez turystów. Na stałym lądzie znajduje się Centrum Dziedzictwa Wysp Blasket, gdzie obejrzeć można wystawę ukazującą życie na wyspie i jej wkład w literaturę Irlandii.

Widok na Wyspy Blasket z Półwyspu DIngle