Klify Moheru

Klify Slieve League

Connemara

Wzgórza Burren

Grobowce prehistoryczne

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl)

Grobla Olbrzyma

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry

Irlandia - rzeki, jeziora i wodospady

GROBOWCE PREHISTORYCZNE

Miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Irlandii

Aby dane miejsce zostało wpisane na tę szczególną listę musi spełnić określone warunki. Miejsce to musi być absolutnie wyjątkowe: ważne dla kultury nie tylko danego kraju, ale i świata, a jeżeli są to miejsca związane z przyrodą to muszą być także niespotykane nigdzie indziej. W Polsce znaleźć możecie, aż 14 miejsc z tej wyjątkowej listy są to między innymi Stare Miasto w Toruniu, Stare Miasto w Warszawie, Zamek Krzyżacki w Malborku, Drewniane Cerkwie z Podkarpacia, Stare Miasto w Krakowie. Irlandia ma na tej liście trzy miejsca dwa w Republice Irlandii jedno w Irlandii Północnej. Dwa związane z historią, a jedno z przyrodą. Poniżej znajdziecie informacje o każdym z nich i krótkie wytłumaczenie na czym polega ich wyjątkowość.

Grobowce prehistoryczne z doliny rzeki Boyne (Brú na Bóinne), hrabstwo Meath

Dlaczego? Dlatego, że uznane zostały za największy i najważniejszy zachowany w Europie przykład megalitycznej sztuki. Także za to, że są jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie, które pełniło rolę miejsca kultu od okresu prehistorii aż do średniowiecza czyli bardzo, bardzo długi. A także za to, że grobowce korytarzowe, które możemy tu oglądać, są najlepszymi przykładami tego typu budownictwa jakie można znaleźć w Europie.

Czym jest Brú na Bóinne? To skupisko grobowców, których powstania należy szukać głęboko w dziejach Irlandii. Największy i najczęściej odwiedzany z nich to oczywiście Newgrange. Zwiedzając go w środku zwróćcie uwagę na pięknie dekorowane kamienie pokryte plecionkami. Raz do roku w czasie przesilenia zimowego światło wschodzącego słońca wpada do grobowca Newgrange i rozświetla go. To pokazuje jak ogromną wiedzę mieli budowniczowie tego miejsca. Warto także powiedzieć, że Newgrange jest starszy o 500 lat od egipskich piramid. Pozostałe grobowce w Knowth i Dowth nie są być może tak widowiskowe jak Newgrange, ale tak samo ważne dla naszej wiedzy o prehistorii Irlandii. Grobowce otoczone są wielkimi głazami, na których znaleźć można piękne dekoracje w formie niekończących się spirali. Co oznaczały pozostanie dla nas już chyba na zawsze tajemnicą.