Klify Moheru

Klify Slieve League

Connemara

Wzgórza Burren

Grobowce prehistoryczne

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl)

Grobla Olbrzyma

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry

Irlandia - rzeki, jeziora i wodospady

SKELLIG MICHAEL

Miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Irlandii

Aby dane miejsce zostało wpisane na tę szczególną listę musi spełnić określone warunki. Miejsce to musi być absolutnie wyjątkowe: ważne dla kultury nie tylko danego kraju, ale i świata, a jeżeli są to miejsca związane z przyrodą to muszą być także niespotykane nigdzie indziej. W Polsce znaleźć możecie, aż 14 miejsc z tej wyjątkowej listy są to między innymi Stare Miasto w Toruniu, Stare Miasto w Warszawie, Zamek Krzyżacki w Malborku, Drewniane Cerkwie z Podkarpacia, Stare Miasto w Krakowie. Irlandia ma na tej liście trzy miejsca dwa w Republice Irlandii jedno w Irlandii Północnej. Dwa związane z historią, a jedno z przyrodą. Poniżej znajdziecie informacje o każdym z nich i krótkie wytłumaczenie na czym polega ich wyjątkowość.

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl), hrabstwo Kerry

Dlaczego miejsce to znalazło się na liście? Uznano, że jest wyjątkowym w całej Europie przykładem zabudowań monastycznych. Ukazuje najlepiej charakterystyczną dla ludów żyjących na północy bardzo surową i prostą jednocześnie wersję wczesnego chrześcijaństwa.

Czym jest Skellig Michael? To jedna z dwóch, leżących na Atlantyku skalistych wysp Skellig, gdzie znajduje się skupisko zabudowań monastycznych. Brzmi bardzo poważnie. Cofnijmy się zatem nieco w czasie. Już od V wieku, wraz z przybyciem św. Patryka, Irlandia jest chrześcijańska. Mnisi zakładają klasztory i budują małe, kamienne kościoły. Część z nich nie chce mieszkać w klasztorach wśród ludzi, chce oddawać cześć Bogu w miejscach, gdzie nie dociera cywilizacja. Uważają, że żyjąc w odosobnieniu, z daleka od świata, będą bliżej Boga. W Irlandii powstaje więc cała masa pustelni, kamiennych budynków, często bardzo prostych w budowie, w których mnisi wiodą proste życie. Takie budynki powstają także na skalistej wyspie u wybrzeża hrabstwa Kerry. Miejsce jest bez wątpienia piękne, ale wyobraźcie sobie jak bardzo odseparowani od świata byli mieszkający tu mnisi. Ocean do dzisiaj sprawia problemy z przedostaniem się na wyspę. W czasach gdy dysponowano prostymi łódkami nie wybierano się na stały ląd zbyt często. Wyspa była zamieszkana od VII – XII wieku. Jej oddalenie od stałego lądu było dużym atutem, zbyt wielu obcych tu nie docierało. Dzięki temu możemy zgromadzone na niej zabytki oglądać do dzisiaj, jedynym ich wrogiem jest deszcz i wiatr.

Skellig Michael stała się ostatnio bardzo znana. Pojawiła się w najnowszej części „Gwiezdnych Wojen”.