Klify Moheru

Klify Slieve League

Connemara

Wzgórza Burren

Grobowce prehistoryczne

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl)

Grobla Olbrzyma

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry

Irlandia - rzeki, jeziora i wodospady

PÓŁWYSPY

Wcięte mocno w Ocean Atlantycki półwyspy zachwycają swoimi krajobrazami. Jest ich oczywiście wzdłuż wybrzeża sporo, ale dwa najpiękniejsze znajdują się na zachodzie wyspy.

Półwysep Kerry, nazywany także Pierścieniem Kerry, zachwyca linią brzegową i widokami na ocean. Nie brakuje tu jednak także ciekawostek historycznych. Killarney to miejscowość, która jest swoistą bramą do półwyspu. Bardzo popularna miejscowość letniskowa, wypełniona latem po brzegi turystami. Lasy i jeziora otaczające Killarney to park narodowy. Piękna wiktoriańska rezydencja Muckross House znajdująca się niedaleko miasteczka otoczona jest parkiem. Wiosną kwitną w nim różaneczniki wielkości drzew we wszystkim możliwych odcieniach różu i fioletu. Na brzegu jeziora Muckross znajduje się też Meeting of the Waters – miejsce gdzie woda z jeziora Upper wpada do dwóch niżej położonych jezior Muckross i Leane. Wszystkie jeziora Killarney podziwiać można z Ladies View miejsca widokowego położonego wysoko w Parku Narodowym. Skąd nazwa? Damy dworu królowej Wiktorii podziwiały widok z tego miejsca zachwycając się jego pięknem. Inne ciekawe miejsce, gdzie rozpoczyna się widokowa trasa znana jako Pierścień Kerry (Ring of Kerry), to wioska Killorglin. Co roku w sierpniu odbywa się tutaj festiwal dedykowany kozłom. Legenda mówi, że kozioł przebiegając przez wieś ostrzegł mieszkańców przed zbliżającymi się wojskami Cromwella. Kolejnym ciekawym miejscem jest Cahersiveen, w której urodził się Daniel O’Connell, informacje o nim znajdziecie w zakładce historia. Waterville to urocza wioska z piękną piaszczystą plażą, miejsce to odwiedzane jest przez letników. Na wakacje chętnie przyjeżdżał tutaj Charlie Chaplin, jego pomnik stoi przy promenadzie. Na Ring of Kerry znajduje się także najwyższy szczyt Irlandii, góra Carrantuohill mierząca 1038 metrów.

Półwysep Dingle, to piękna linia brzegowa, klify, jeziora i góry. Dingle leży na terenach irlandzkojęzycznych czyli An Gaeltacht, dlatego wszystkie nazwy miejscowości na drogowskazach są tylko po irlandzku. Główna miejscowość półwyspu nazywa się Dingle – An Daingean. Znana jest z mieszkającego w pobliskich wodach delfina o imieniu Fungie, ten uroczy delfin pokazuje się w porcie od 1983 roku! Jest tak słynny, że mieszkańcy postawili mu pomnik na głównym placu miasteczka. Najpiękniejszym widokiem z Półwyspu Dingle jest ten roztaczający się z Przylądku Slea Head na Wyspy Blasket. A najbardziej znanym zabytkiem Dingle jest Oratorium Gallarusa. Było to miejsce, w którym zatrzymywali się pielgrzymi udający się na Górę Brandon. Oratorium wybudowane zostało w IX lub XI wieku, przypomina kamienny namiot. Dwa inne ważne miejsca na Dingle to Brandon Creek - z tej zatoki swoją żeglugę przez morza miał rozpocząć św. Brendan. Z górą Brandon związana jest także smutna historia, w czasie II Wojny Światowej rozbił się tutaj samolot 304 Dywizjonu z polską załogą, który leciał misją bojową na Atlantyk. Lotnicy spoczywają na cmentarzu Milltown w Belfaście.