Klify Moheru

Klify Slieve League

Connemara

Wzgórza Burren

Grobowce prehistoryczne

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl)

Grobla Olbrzyma

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry

Irlandia - rzeki, jeziora i wodospady

RZEKI, JEZIORA I WODOSPADY

Przez Irlandię przepływa jedna ważna rzeka – Shannon, dzieli wyspę na dwie części zachodnią i wschodnią. Można po niej podróżować łodziami, łowić ryby. Shannon ma 386 kilometrów, wypływa ze stawu u podnóża góry Cuilcagh i przepływa przez dziesięć irlandzkich hrabstw.

Lough Derg to piękne jezioro w hrabstwie Clare, w sezonie pełne wędkarzy, pływają po nim wycieczkowe statki. W Killaloe, które leży nad jeziorem, urodził się najsłynniejszy irlandzki król Brian Bórú. To on w wielkiej bitwie pod Clontarf pokonał Wikingów. Lough Corrib to największe jezioro w Republice Irlandii, w Galway łączy się z morzem przez wypływającą z niego rzekę. Powierzchnia jeziora to 176 km², jego długość wynosi ponad 40 km jest usiane wysepkami, a na brzegach i w łódkach znaleźć można masę wędkarzy. W Irlandii są także wodospady, najwyższy znajduje się niedaleko pałacu Powerscourt w Górach Wicklow. Wodospad Powerscourt ma ponad 120 metrów i wypływa z Gór Wicklow, jest tak malowniczo położony, że jego podnóże to popularny teren piknikowy

Drugi bardzo znany wodospad może nie robi wrażenia wysokością, ale za to znalazł się w bardzo popularnym irlandzkim filmie. Aasleigh to spadający kaskadami wodospad niedaleko miejscowości Leenane. To tutaj nagrywane były ostatnie sceny słynnego filmu w reżyserii Jima Sheridana „Pole”.