Klify Moheru

Klify Slieve League

Connemara

Wzgórza Burren

Grobowce prehistoryczne

Skellig Michael (Sceilg Mhichíl)

Grobla Olbrzyma

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry

Irlandia - rzeki, jeziora i wodospady

GÓRY

W Irlandii nie ma zbyt wielu bardzo wysokich gór, ale są one malownicze. Najwyższym szczytem Irlandii jest położony w hrabstwie Kerry Carrantuohill mierzący 1039 metrów n.p.m. Nie jest to góra łatwa do wspinaczki, nie znajdziecie tam żadnych wytyczonych szlaków, dlatego zdobywając Carrantuohill należy zachować ostrożność.

Góry Wicklow, położone na południe od Dublina nazywane są ogrodami Irlandii, są piękne, zielone i wypełnione ciekawymi zabytkami. To największy teren górski w Irlandii, jego najwyższym szczytem jest Lugnaquilla (1197 m. n.p.m.) . Najbardziej malowniczym miejscem w górach jest Sally Gap (od Saddle Gap) czyli Przełęcz w Siodle. Tu przecinają się najważniejsze drogi w górach. Można powiedzieć, że jest to najwyżej położone skrzyżowanie w Irlandii. Z miejscem tym związana jest legenda. Podobno to właśnie tutaj zmarł św. Patryk i‑został zabrany na koniu do nieba razem z mitycznym bohaterem irlandzkim Oisinem. Stąd w nazwie przełęczy pojawia się siodło.

W programie każdej wycieczki do Irlandii znaleźć można wyprawę na Klify Moheru. Stały się one nieomal wizytówką Irlandii. Znajdują się w hrabstwie Clare na zachodzie wyspy i rozciągają się na długości 8 km. W najwyższym punkcie mają ponad 200 metrów wysokości. Na klifach wytyczona jest specjalna trasa dla turystów. Schodzenie z niej jest niebezpieczne, trawa porastająca klif bardzo często jest mokra, o upadek więc nietrudno. Na szczycie Klifu stoi wieża obserwacyjna z XIX wieku, Wieża O’Briena, jest to dzisiaj punkt widokowy. Z jej szczytu widać panoramę hrabstwa Clare, a także znajdujące się jeszcze bardziej na zachodzie Wyspy Aran. Klify zamieszkuje cała masa ptactwa morskiego, najbardziej znane są maskonury z czerwonymi nogami i mocnym dziobem w pomarańczowo żółte pasy. Patrząc na ptaki fruwające w pobliżu Klifów można mieć wrażenie, że wiszą w powietrzu utrzymywane niewidzialnymi sznurkami jak kukiełki. Zjawisko to tłumaczy nauka. Potężne fale Oceanu rozbijające się o klify, tworzą prądy wznoszące, które działają jak tunel powietrzny. Klify oglądać można także z poziomu wody w czasie specjalnych rejsów widokowych patrząc na nie z dołu widać ich ogrom.

Wicklow to także ciekawe zabytki – Pałac Powerscourt z pięknymi ogrodami a także zagubionym pośród gór opactwem Glendalough z V wieku. Wędrując po Górach Wicklow uważajcie na wróżki w rejonie Sally Gap jest ich podobno mnóstwo, często przewracają drogowskazy więc lepiej mieć ze sobą dokładną mapę.

Góra św. Patryka (Croagh Patrick) wznosi się na wysokość niecałych 766 m n.p.m. może niewiele, ale jak większość irlandzkich szczytów jest to wysokość bezwzględna. Oznacza to, że wspinając się na Górę św. Patryka wspinamy się realne 766 m. Zgodnie z legendą w czasie wielkiego postu w 441 roku św. Patryk pościł na szczycie tej góry i tam właśnie wygnał z niej wszystkie węże. Miało to być symboliczne wygnanie z Irlandii wszelkiego zła. Co roku w ostatnią niedzielę lipca odbywają się tutaj pielgrzymki, tysiące ludzi wspina się na szczyt góry na boso. Na jej szczycie znajduje się mała kaplica św. Patryka. Jeżeli nie ma chmur można podziwiać piękne widoki na hrabstwo Mayo i jego wybrzeże.