Szkoła Podstawowa Specjalna 38 w Zabrzu

Szkoła Podstawowa im. Zofii Krawieckiej w Majd...

Szkoła Podstawowa w Gałczewie

Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie

XI Liceum Ogólnokszałcącym im. Mikołaja Reja w...

Szkoła Podstawowa w Kucharach Kościelnych

Szkoła Podstawowa im. Gen . J.H. Dąbrowskiego...

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskic...

Szkoła Podstawowa w Kucharach Kościelnych

GALERIA ZDJĘĆ

Sprawozdanie z projektów „Irlandia w szkole” oraz „Z Seanem przez świat”

Rok szkolny 2018/2019

Projekty „Irlandia w szkole” oraz „Z Seanem przez świat” mają na celu przybliżenie uczniom przedszkoli i szkół podstawowych kultury, historii i tradycji Irlandii. Projekt realizowany jest na wielu płaszczyznach.

Cele projektów:

W ramach projektu „Irlandia w szkole”, do którego w tym roku przystąpiła szkoła podstawowa w Kucharach Kościelnych oraz projektu „Z Seanem przez świat” skierowanego do uczniów oddziałów przedszkolnych odbyły się następujące wydarzenia.

I półrocze

16 listopada dla klas VI-VIII zorganizowany został „Wieczór z filmem irlandzkim”, którego celem było zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją irlandzką. Uczniowie mieli okazję obejrzeć animację pt. „Sekret księgi z Kells”, która bardzo przypadła im do gustu. Podczas oglądania filmu odbyła się degustacja ciasteczek: maślanych, owsianych oraz imbirowych, upieczonych przez uczniów według tradycyjnej irlandzkiej receptury.

W dniu 19 listopada w naszej szkole gościła pani Justyna Mazurek-Schramm, Prezes Fundacji Kultury Irlandzkiej, która przeprowadziła zajęcia z uczniami klasy IV i V oraz dziećmi z oddziału przedszkolnego. Zapoznała uczestników z prezentacją multimedialną, zawierającą wiele ciekawych zdjęć największych atrakcji turystycznych Irlandii, czyli klifów Moher, Grobli Olbrzyma , wyspy Skellig Michael czy grobowca Newgrange. Uczniowie obejrzeli filmiki prezentujące Irlandię, jej bogactwo kulturowe i historyczne, mogli posłuchać irlandzkiej muzyki oraz zobaczyć jak wygląda taniec irlandzki.

Ponadto przez uczniów starszych klas została przygotowana gazetka ścienna zawierająca najważniejsze informacje związane z kulturą irlandzką. Dzieci z młodszych klas pomogły w dekoracji przygotowując irlandzkie koniczyny.

II półrocze

19 marca odbył się „Dzień Św. Patryka” (patrona Irlandii). W szkole została zorganizowana zielona kawiarenka, w której zaprezentowane zostały zielone słodkości przygotowane przez uczniów. Zgodnie ze zwyczajem uczniowie w tym dniu mieli na sobie zielone ubrania oraz kapelusze Leprikona. W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Moja Irlandia”. Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat prezentujący symbole Irlandii. W konkursie I miejsce zajęła uczennica klasy VII- Julia Kaczmarek, II miejsce- Uczeń klasy IV- Cyprian Michalak, III miejsce- uczeń klasy II- Dominik Wiatrowski.

Dnia 12 czerwca odbyło się przedstawienie podsumowujące wiedzę uczniów na temat historii, literatury oraz popkultury Zielonej Wyspy.

Zarówno w I jak i II półroczu, podczas zajęć języka angielskiego w szkole podstawowej i oddziałach przedszkolnych odbywały się prezentacje multimedialne, które miały za zadanie pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Opracowała Emilia Chmielewska