Rodzaje i historia

Wykonawcy

Biblioteka utworów

MUZYKA IRLANDZKA - WYKONAWCY

Prawie każdy Irlandczyk jest muzykiem – takie można odnieść wrażenie podróżując po wyspie. Niemalże każdy potrafi śpiewać lub grać na jakimś instrumencie, a także tańczyć. Zastanawiając się nad wskazaniem godnych uwagi artystów, trzeba zrobić szeroką selekcję. Niewątpliwie jednak warto zacząć od muzyka, który był niewątpliwie wybitnym artystą w Irlandii. Turlough O’Carolan poeta, harfista i kompozytor, niewidomy geniusz. Ocalono od zapomnienia ponad dwieście jego utworów. Można je usłyszeć na odbywającym się nieprzerwanie od 1792 roku Festiwalu Harfiarzy w Belfaście. Kompozytorem, który wiele wniósł do europejskiego romantyzmu w muzyce klasycznej był John Field. Genialny pianista, który jest autorem m.in. szesnastu nokturnów. Skomponował je przed Chopinem!

W XIX wieku trwa okres muzyki operowej i tutaj warto wymienić takich twórców jak Michael Bolfe z jego najważniejszym dziełem „The Bohemian Girl” („Cyganka”) oraz Vincent Wallace z „Maritaną”. Charles Villiers Stanfort urodzony w Dublinie profesor muzyki na Uniwersytecie Cambridge oraz Royal College w Londynie komponował opery i muzykę chóralną. Z kolei Hamilton Harty połączył w skomponowanej „Irish Symphony” muzykę poważną z elementami muzyki ludowej.

W połowie XX wieku w Irlandii tworzy wielu utalentowanych artystów. Należeli do nich tak wybitni kompozytorzy i dyrygenci jak Brian Boydell, Frederick May czy Alays Fleischmann. Międzynarodową sławę zyskał Bill Whelan – twórca muzyki do show tanecznego Riverdance. Whelan połączył elementy muzyki klasycznej, jazzu z tradycyjną muzyką irlandzką.

Wraz z muzyką poważną rozwijała się muzyka folkowa czerpiąca bardziej lub mniej z muzyki tradycyjnej. Jej gwałtowny rozwój przypada na lata 80 i 90 ubiegłego wieku. Do niezwykłej popularności zespołów takich jak The Chieftains, Clannad czy muzyków takich jak Van Morrison przyczyniły się nowe media takie jak telewizja czy radio. Stali się popularni na całym świecie. Łączą one elementy muzyki tradycyjnej z nutą rockową. Równolegle do nich zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu zespoły rockowe. Wkrótce stały się popularne na całym świecie! Zaczęli wówczas grać Thin Lizzy, U2, The Corrs, The Cranberies, Sinead O’Connor, The Pogues, żeby wymienić tych najbardziej znanych. Tworzą do dziś będąc dowodem na to, ze muzyka irlandzka, nie tylko ta ludowa, ale i współczesna ma się dobrze i jest częścią życia Irlandczyków jak i świata.

Muzyka irlandzka jest także popularna w Polsce. Od lat mamy wiele zespołów grających muzykę tradycyjną. Najbardziej znanymi wykonawcami na polskich scenach są m. in:

Powyżej zdjęcie członków zespołu Carrantuohill