Wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016”

Wystawa "Powstanie Wielkanocne 1916-2016" zorganizowana została w ramach trwających w Irlandii i na całym świecie obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego.

od lewej Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, H.E. Ambasador Irlandii Gerard Keown, Justyna Mazurek-Schramm, wiceprezes zarządu Fundacji, Artur Sikora, Konsul Honorowy Irlandii w Poznaniu, Krzysztof Schramm, Wicekonsul Honorowy Irlandii w Poznaniu, prezes zarządu Fundacji.


24 kwietnia 1916 oddziały Armii Obywatelskiej i Irlandzkich Ochotników, zajęły główne budynki w mieście. Kwaterą główną powstania stał się majestatyczny budynek Poczty Głównej przy Sackville St. Patrick Pearse, komendant główny powstania, odczytał na schodach poczty Deklaracje Niepodległości. Jest to jeden z najważniejszych dokumentów w historii Irlandii. Deklaracja powoływała do istnienia Republikę Irlandzką oraz przyznawała równe prawa swoim obywatelom bez względu na płeć i wyznanie. Na budynek poczty wciągnięto irlandzki trójkolor i zieloną flagę ze złotych napisem "Republika Irlandzka". Walki trwały kilka dni, 29 kwietnia dowództwo musiało podjąć decyzje o bezwarunkowej kapitulacji. Angielski ostrzał artyleryjski zniszczył centrum miasta, po budynku Poczty Głównej zostały tylko ściany. Przywódcy powstania zostali postawieni przed sądami wojskowymi, skazani na karę śmierci i rozstrzelani. Tysiące, często niemających żadnego związku z powstaniem, młodych ludzi wywieziono do obozów internowania w Anglii i Walii. Opinia publiczna początkowo niechętna powstańcom, przeszła na ich stronę zszokowana skalą represji. Powstanie Wielkanocne jest ostatnim wielkim zrywem narodowym w formie otartej walki z okupantem. W 1919 roku wybuchła w Irlandii partyzancka Wojna o Niepodległość, która w 1921 roku przyniosła Irlandii upragnioną wolność.
Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Organizowane są wykłady, prelekcje, projekty edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe.

Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała serię wydarzeń związanych z obchodami rocznicy powstania. Szkoły biorące udział w projekcie edukacyjnym Fundacji, "Irlandia w szkole", otrzymają specjalne pakiety edukacyjne, które pozwolą na przybliżenie tematu uczniom.

Stworzono została także, autorska wystawa przybliżająca genezę, przebieg oraz sylwetki przywódców powstania. Wystawa składa się z 14 rollupów, do których produkcji użyto unikatowych archiwalnych zdjęć ze zbiorów Archiwum Wojskowego w Dublinie oraz archiwum wydawnictwa Mercier Press. Towarzyszą im panele z biogramami sylwetek sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Eksponowane będą również publikacje pamiątkowe związane z rocznicą powstania, zdjęcia, monety, książki, okolicznościowe koperty. Wystawa po raz pierwszy pokazana została w Poznaniu.

Wernisaż odbył się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, w dniu 11 marca 2016, w Odwachu na Starym Rynku. Otwarcie zaszczycił swoją obecnością Ambasador Irlandii w Polsce J.E. Gerard Keown.

Mecenasem wystawy jest Bank Zachodni WBK.

 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version