Sesja historyczna „Na rzecz jej wolności w stulecie irlandzkiego Powstania Wielkanocnego 1916 roku”

22 listopad 2016

Sesja historyczna „Na rzecz jej wolności w stulecie irlandzkiego Powstania Wielkanocnego 1916 roku” to wyjątkowe wydarzenie wpisujące się w setną rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń irlandzkiej historii.  Zorganizowana została przez Fundacje Kultury Irlandzkie, Instytut Historii UAM oraz Bibli0otekę Uniwersytecka UAM.

Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest uroczyście nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Organizowane są wykłady, prelekcje, projekty edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe.

Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała serię wydarzeń związanych z obchodami rocznicy powstania. Szkoły biorące udział w projekcie edukacyjnym Fundacji, „Irlandia w szkole”, otrzymują specjalne pakiety edukacyjne, które pozwalają na przybliżenie tego mało znanego w Polsce wydarzenia uczniom polskich szkół.

Sesja historyczna jest jednym z najważniejszych wydarzeń roku rocznicowego.

Publikacja pokonferencyjna (opublikowana w 2017 roku)

W czasie sesji, 22 listopada br., swoje wystąpienia zaprezentowali historycy z Polski i Irlandii. Stronę irlandzką reprezentowało dwoje historyków z Irlandii oraz Ambasador Irlandii w Polsce. Rolę kobiet w szeroko rozumianym ruchu narodowym zaprezentowała Liz Gillis z Dublina, dr Gabriel Doherty z Uniwersytetu z Cork pokazał jak prezentowana była sprawa polska w irlandzkiej prasie lat 1916-1918. Ambasador Irlandii Gerard Keown przedstawił sposób w jaki celebrowana była rocznica Powstania w Irlandii w 2016 roku na całym świecie.

Sesji towarzyszyło wydanie wyjątkowej publikacji -  reprint „Odezwy do narodów całego świata” wydanej przez Parlament Irlandzki w 1921 roku. Przedruk dokonany został przez Bibliotekę Uniwersytecką UAM.

W marcu 2017 roku ukaże się pokonferencyjna publikacja ze wszystkimi artykułami prelegentów.

W holu Instytutu Historii od 21-27 listopada gości wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016” przygotowana przez Fundację specjalnie z okazji setnej rocznicy Powstania.

Mecenasem upamiętnienia stulecia Powstania Wielkanocnego jest Bank Zachodni WBK.

 


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version