Samhain - irlandzka jesień,  7 listopad 2015
  Muzeum Archeologiczne, Poznań

Samhain – irlandzka jesień” to projekt realizowany przez Fundację od kilku lat. Głównym celem projektu jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tradycji dawnej, celtyckiej Irlandii. Idea projektu osnuta jest wokół jednego z najważniejszych świąt w celtyckim kalendarzu - Samhain, z którego swe korzenie wywodzi Halloween.  W tegorocznej edycji zorganizowaliśmy kilka imprez przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Ze względu na spore zainteresowanie wydarzeniami związanymi z Samhain warsztaty odbywały się w salach edukacyjnych Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Starsze dzieci i młodzież wzięły udział w prezentacji poświęconej celtyckiej Irlandii. W ramach zajęć plastycznych dzieci projektowały celtycką biżuterię i tarcze wojowników. 

Kolejne spotkanie zorganizowane zostało w taki sposób by udział w nim nie wymagał ograniczeń wiekowych. Dzieci i młodzież poznać mogły świat legend i baśni irlandzkich z tą różnicą, że w tym opowiadaniu brali aktywnie udział wcielając się w rolę skrzatów, wróżek, czarownic i celtyckich wojowników. 

 

Dla rodziców przygotowany został wykład o najstarszych zabytkach celtyckiej Irlandii.

Cały dzień zakończyła projekcja bardzo lubianego przez dzieci filmu „Asterix i Wikingowie”.

Niewątpliwą atrakcją dla dzieci była możliwość wykonania celtyckich tatuaży wykonywanych przez naszą animatorkę przez cały czas trwania imprezy.

W ramach projektu „Samhain irlandzka jesień” przez cały listopad odbywały się zajęcia warsztatowe w siedzibie Fundacji oraz w szkołach biorących udział w projekcie „Irlandia w szkole”.


   

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version