Z Seanem przez świat - całoroczny projekt  Fundacji Kultury Irlandzkiej

Projekt edukacyjny „Z Seanem przez świat” to autorski projekt Fundacji Kultury Irlandzkiej, przeznaczony dla przedszkoli realizowany na terenie Poznania   i Wielkopolski.

Głównym bohaterem projektu jest owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci poznają poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję, Walię, Kanadę, USA i Australię. Każda prezentacja multimedialna jest przygotowana w taki sposób by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Po każdych zajęciach zadaniem dzieci jest pokolorowanie Seana w taki sposób by było wiadomo jaką krainę odwiedził. Dzieci muszą więc dodać mu elementy charakterystyczne dla danego kraju, co jednocześnie jest dla nich i dla nauczycieli prowadzących sprawdzeniem tego co zapamiętały z prezentacji.

Wizerunek Seana został przygotowany specjalnie na potrzeby realizacji projektu, Fundacja ma do niego pełnię praw autorskich.

W roku 2014 przedszkola mogły realizować wszystkie lub kilka z poniższych tematów wchodzących w skład projektu:

1. W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3. W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

5. Z kangurami w Australii

6. Na mustangach przez Stany Zjednoczone

7. Kanada – kraina wielkich jezior i klonu

Dodaliśmy również dwa spotkania specjalne: „Sean i sztuka“ w czasie, których rozmawialiśmy           o malarstwie, rzeźbie, a zwieńczeniem zajęć były zielone warsztaty plastyczne. Dzieci z różnorodnych materiałów plastycznych pod kątem faktury i sposobu wykorzystania tworzyły krajobrazy zielonej Irlandii.

W grudniu zainteresowane przedszkola wzięły udział w prezentacji i warsztatach plastycznych „Zielone Święta“, w czasie spotkania omawialiśmy irlandzkie tradycje świąteczne i przygotowaliśmy z dziećmi zielone kartki.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno nauczycieli jak i dzieci, które specjalnie przygotowują się do każdej wizyty np. w czasie spotkania o Anglii ubierają się w galowe stroje, a w czasie spotkania o Szkocji obowiązkowym elementem garderoby jest kratka.

W roku 2014 udało się nam zrealizować projekt w kilkudziesięciu przedszkolach z terenu Poznania i Wielkopolski, przedszkola te są zainteresowane dalszą współpracą w ramach projektu, dołączają do niego również nowe placówki.

Sean gościł także w czasie pikników organizowanych w przedszkolach. Organizowaliśmy punkt plastyczny, pokrywaliśmy także koszty tancerzy tańca irlandzkiego, którzy nie tylko przygotowywali specjalny pokaz dla dzieci, ale prowadzili także warsztaty w ramach zajęć z rytmiki.

Uczestnictwo w projekcie jest otwarte dla wszystkich przedszkoli, nie niesie ze sobą żadnych kosztów dla placówki i uczestników.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Banku Zachodniego WBK S.A.

       

  

 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version