Irish Defence Forces – Armia szmaragdowej wyspy

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, 14 marca-30 czerwca 2014, Poznań

Irish Defence Forces – armia szmaragdowej wyspy to wystawa dedykowana armii irlandzkiej. Wystawa prezentowana była w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Muzeum powstało w 1919 roku i jest najstarszą placówka tego typu w Polsce. Ekspozycja stała muzeum i wystawy czasowe dokumentują militarna historię Polski, a wysoki poziom wystawy i profesjonalizm kadry naukowej sprawia, iż jest to placówka o wysokim poważaniu wśród jednostek muzealnych w Polsce.

W dniach od 14 marca do 29 czerwca gościła w muzeum wystawa czasowa dedykowana Irish Defence Forces. Wystawa unikatowa bo pierwszy raz pokazywana w placówce muzealnej dedykowanej historii militarnej.

Wystawa objęta była patronatem honorowym Ambasady Irlandii w Polsce i Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu. Powstawała przy współpracy z wojskiem irlandzkim, które na potrzeby ekspozycji wypożyczyło cztery mundury i udostępniło materiał fotograficzny zarówno archiwalny jak i współczesny.

Wystawa miała charakter edukacyjno-poznawczy, służyły temu nie tylko eksponaty w postaci mundurów ukazujące zmiany w umundurowaniu na przestrzeni lat ale także panele edukacyjne wyprodukowane specjalnie na potrzeby wystawy pilotażowej o armii, która miała miejsce w roku 2013 w Muzeum Ziemi Kaliskiej. Unikatowe publikacje, odznaczenia, zdjęcia i pamiątki wypełniły muzealne gabloty.

Wystawa stała się również pretekstem do organizacji imprez o charakterze edukacyjnym na terenie muzeum. W czasie trzech miesięcy Fundacja zorganizowała: atrakcje dla dzieci i młodzieży w ramach Nocy Muzeów, obchody Dnia Dziecka, trzy prelekcje dla dorosłych, a także specjalne lekcje muzealne dla uczestników projektu edukacyjnego Fundacji „Irlandia w szkole”.

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów polskich, a specjalny artykuł ukazała się w magazynie wojska irlandzkiego An Cosantoir. Na potrzeby wystawy przygotowany został: plakat, ulotki informacyjne, zaproszenia na wernisaż i poszczególne spotkania oraz katalog.

Mecenasem wystawy był Bank Zachodni WBK S.A.


Poniżej galeria zdjęć z otwarcia wystawy (wszystkie fot. Krzysztof Mazurek)

Otwarcie wystawy - przemawia Ambasador Irlandii w Polsce Eugene Hutchinson
Otwarcie wystawy - przemawia Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki
Ambasador Irlandii w Polsce Eugene Hutchinson
z kustoszem Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego Anną Szulkalską-Kuś
Od lewej: Mateusz Morawiecki, Honorowy Konsul Irlandii w Polsce,
Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Wojciech Suchocki,
Wicekonsul Honorowy Irlandii w Polsce Krzysztof schramm
Otwarcie wystawy - przemawia Justyna Mazurek-Schramm,
wiceprezes Fundacji Kultury Irlandzkiej, kurator wystawy Irish Defence Forces – Armia szmaragdowej wyspy

 
 
Podziękowania Konsula Honorowego Irlandii
w Polsce Mateusza Morawickiego  dla organizatorów wystawy
Dedykacja Ambasadora Irlandii w Polsce

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version