Kalendarium 2013 rok

Samhain - Irlandzka jesień 2013, Poznań 22-24 listopad 2013

Samhain – irlandzka jesień to projekt realizowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej od kilku lat. Głównym celem projektu jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców tradycji dawnej, celtyckiej Irlandii. Idea projektu osnuta jest wokół jednego z najważniejszych świąt w celtyckim kalendarzu Samhain, z którego swe korzenie wywodzi Halloween. W tym roku Samhain – irlandzka jesień było projektem edukacyjnym poruszającym różne aspekty dawnej, irlandzkiej kultury.

Imprezy dla dzieci i młodzieży organizowane były w Filii Dziecięcej Biblioteki Raczyńskich, Muzeum Narodowym – Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz Muzeum Archeologicznym. W każdym z miejsc poruszane były inne aspekty irlandzkiej kultury i tradycji.

1. W Filii Dziecięcej Biblioteki Raczyńskich zorganizowane zostały dwa spotkania: 22 i 23 listopada. W piątek 22 listopada dzieci zostały zaproszone do wysłuchania najbardziej znanych irlandzkich baśni. Dodatkowym elementem spotkania były warsztaty plastyczne, w czasie których dzieci mogły zilustrować  baśń, która najbardziej im się spodobała lub kolorować jedną ze specjalnie przygotowanych irlandzkich kolorowanek. W sobotę 23 listopada dzieci wzięły udział w prezentacji multimedialnej, a także drugiej części spotkania z baśniowymi stworzeniami i legendami rodem z Zielonej Wyspy.

2. W sobotę 23 listopada odbyły się również warsztaty w Muzeum Narodowym – Galerii Malarstwa i Rzeźby. Warsztaty składały się z dwóch części: w pierwszej dzieci wzięły udział w prezentacji odbywającej się w Galerii Malarstwa i Rzeźby, w czasie której przy wybranych obrazach przybliżona im została tematyka przekazywania wiedzy w dawnej Irlandii, początków chrześcijaństwa i tworzenia pięknych, iluminowanych ksiąg. W drugiej części w czasie warsztatów plastycznych dzieci miały za zadanie ozdobić pierwszą literę swojego imienia tak jak zdobione były litery w najsłynniejszym irlandzkim ewangeliarzu „Book of Kells”. Do pomocy miały specjalnie przygotowane materiały ukazujące fragmenty „Book of Kells” w detalach. Mogły również  pokolorować specjalnie przygotowane celtyckie plecionki.

3. W niedzielę 24 listopada w Muzeum Archeologicznym dzieci wzięły udział w zajęciach dedykowanych archeologicznych pozostałości celtyckiej Irlandii: megalitycznym grobowcom, dolmenom, legendom o celtyckich wojownikach i wojowniczkach. Zadaniem plastycznym dzieci było stworzenie wizerunku celtyckiej wojowników i wojowniczek, a także stworzenie z plasteliny celtyckiej broszy na wzór słynnej Broszy z Tary lub naszyjników torc.


 
 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version