Kalendarium 2013 rok

Obchody Dnia Św. Patryka w Polsce
Poznań
, Kalisz, Kraków, Lublin, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław
marzec 2013

„Dni św. Patryka 2013” były dziesiątą edycją jednego z najważniejszych wydarzeń organizowanych w ciągu roku przez Fundację.

Organizowane z okazji święta narodowego Irlandii są celebracją irlandzkiej kultury prezentowanej w marcu w jak najbardziej wszechstronny sposób. Program imprez organizowany jest w taki sposób by mogli z niego skorzystać uczestnicy w różnym wieku. Organizowane z okazji święta narodowego Irlandii są celebracją irlandzkiej kultury prezentowanej w marcu w jak najbardziej wszechstronny sposób. Program imprez organizowany jest w taki sposób by mogli z niego skorzystać uczestnicy w różnym wieku.

W tym roku „Dni św. Patryka” organizowane były w dniach 14-17 marca w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, Kaliszu, Zamościu i Trójmieście.

Jak co roku ważnym elementem programu była muzyka i taniec.

W ramach dziesiątej edycji „Dni św. Patryka 2013” wystąpiły polskie zespoły muzyki irlandzkiej: Duan, Irish Hedge Hoges, JRM Band, Lia Fail, Jan Malisz & Irish oraz Shannon, którego koncerty łączyły się z promocją nowej płyty, wydanej pod patronatem Fundacji. Z Irlandii przyjechał duet Martin McCormac & Maurice Egan, który zagrał koncert w Poznaniu i Kaliszu. W Warszawie w Teatrze Rampa wystąpił zespół znakomitego muzyka Briana McCombe. Swoich sił w tańcu można było spróbować z tancerkami i tancerzami zespołów Elphin, Celtica, Keraan, Treblers. W Krakowie na deskach Nowohuckiego Centrum Kultury zespół Eriu zaprezentowała przedstawienie „Kobieta”.

Ważnym elementem programu mającym na celu popularyzację irlandzkiej kultury są prezentacje multimedialne, spotkania z pokazami slajdów przybliżające Irlandię pod kątem historycznym, politycznym, archeologicznym, turystycznym. W ramach programu Dni św. Patryka w Zamościu zorganizowana została lekcja języka irlandzkiego. Zainteresowanie tymi spotkaniami było spore, uczestniczyło w nich kilkaset osób. W programie nie zabrakło także filmu irlandzkiego zwłaszcza produkcji filmowych z ostatnich lat, które rzadko trafiają do szerokiego odbiorcy kin w multipleksach. W Poznaniu owocna współpraca z jednym z lokalnych kin od wielu lat pozwala na pokazanie ambitnego kina irlandzkiego, a w tym roku także zorganizowania specjalnego seansu dla dzieci.

W dniu 13 marca w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej otwarta została wyjątkowa wystawa zorganizowana przez Fundację w ramach Dni św. Patryka. Wystawa z eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Fundacji i specjalnymi panelami informacyjnymi ukazuje historię i współczesność Irlandzkich Sił Obronnych czyli irlandzkiej armii. Wystawa uzyskała wsparcie Irish Defence Forces na potrzeby wystawy został wypożyczony mundur polowy oraz udostępniony materiał zdjęciowy (wystawa jest raportowana oddzielnym wejściem na stronie).

W programie nie zabrakło także zajęć dla najmłodszych uczestników. W Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbyły się warsztaty plastyczne i warsztaty tańca irlandzkiego, które przyciągnęły całe rodziny.

 

Po raz pierwszy Poznań wziął udział w akcji zazieleniania znanych obiektów z okazji Dnia św. Patryka. Z inicjatywy Fundacji kolory Irlandii przybrał poznański Ratusz, stadion miejski oraz wieża sędziowska nad jeziorem Malta. Trzy miejsca, kojarzące się mocno z obecnością irlandzkich kibiców w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012. Uroczyste włączenie podświetlenia Ratusza odbyło się w obecności Ambasadora Irlandii w Polsce J.E. Eugene’a Hutchinsona, Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego, Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu Mateusza Morawieckiego i wiceprezesa Zarządu Fundacji Justyny Mazurek-Schramm.

 

 

 

Zdjęcia podświetlonego na zielono Ratusza wykonane przez Fundację, wykorzystane zostały między innymi przez irlandzką telewizję RTE, polskie stacje telewizyjne a także media internetowe. Poniżej galeria zdjęć "Zielonego Poznania".

 

 

 

 

   
   

  Góra strony   O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version