PORT LITERACKI 17. Europejskie Spotkania Pisarzy we Wrocławiu

Wrocław, 20 kwiecień 2012

 

    PORT LITERACKI

17. Europejskie Spotkania Pisarzy we Wrocławiu w irlandzkiej oprawie

20 kwiecień 2012

17. Europejskie Spotkania Pisarzy we Wrocławiu to wyjątkowa szansa na poznanie twórców z krajów, których literatura nie jest w Polsce dostatecznie prezentowana. Do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zawitały 20 kwietnia 2012 roku dwie poetki z Irlandii: Leontia Flynn oraz  Eiléan Ní Chuilleanáin. Spotkanie z nimi związane było z premierą antologii Sześć poetek irlandzkich w tłumaczeniu Jerzego Jarniewicza, prezentującego wybór wierszy poetek Zielonej Wyspy.

Poetki z Wysp

Wydana w Polsce przez Biuro Literackie antologia Jerzego Jarniewicza gromadzi wiersze Leontii Flynn (ur. 1974), Medbh McGuckian (ur. 1950), Pauli Meehan (ur. 1955), Sinéad Morrissey (ur. 1972), Eiléan Ní Chuilleanáin (ur. 1942) i Nuali Ní Dhomhnaill (ur. 1952). Poetki pochodzą z obu części podzielonej wyspy, i z niektórymi z nich polski czytelnik ma wyjątkową szansę zapoznać się po raz pierwszy.

Mamy tu do czynienia z wierszami poetek starszej generacji – McGuckian, Meehan, Ní Chuilleanáin i Ní Dhomhnaill, oraz dwóch młodszych –Flynn i Morrissey. Walka o własną emancypację przechodzi w ten sposób od krytyki wzorców irlandzkiej mitologii po dogodność korzystania ze współczesnych technologii i swobodę wypowiedzi w nowoczesnym państwie.

Tym, co odróżnia młode autorki, jest także wyjście poza obowiązek społecznego zaangażowania i zwrócenie się ku takim formom pisania, które mają za zadanie „zabawę” samym językiem, jego brzmieniem, znaczeniami czy stylizacją. Jarniewicz dzięki podobnemu zestawieniu pokoleń pokazuje ewolucję kobiecego wiersza i problematyzuje stojące za nim powinności i możliwości.

W historii festiwalu było to kolejne spotkanie z poezją z Zielonej Wyspy. W 1998 roku ukazały się książki Seamusa Heaneya oraz Dereka Mahona, Ciarána Carsona i Michaela Longleya. Irlandczycy kilkakrotnie gościli na Portowych festiwalach, ostatnio rok temu przyjechał Michael Longley z okazji wydania wyboru Od kwietnia do kwietnia.

Wieczór „Sześć poetek irlandzkich” odbył się pierwszego dnia 17. edycji Europejskich Spotkań Pisarzy – w piątek 20 kwietnia we wrocławskim Studiu Na Grobli. Obok Jerzego Jarniewicza pojawiły się osobiście Leontia Flynn oraz Eiléan Ní Chuilleanáin.

Organizatorem festiwalu była Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy. Wydawcą wszystkich prezentowanych książek – wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie. Główny mecenas imprezy to Miasto Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016.

Fundacja Kultury Irlandzkiej wsparła finansowo wydanie antologii.

 


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version