Obchody dni Św. Patryka w Polsce, 17-24 marzec 2012

Dni św. Patryka to najważniejsza impreza z organizowanych przez Fundację w ciągu całego roku, pokazująca różnorodność kulturową Irlandii.

Fundacja organizuje wokół święta narodowego Irlandii program, który ma zerwać z potocznym postrzeganiem tego dnia jako „święta piwa”. Kolejna edycja Dni św. Patryka przyciągnęła w irlandzkie klimaty tysiące widzów w całym kraju.

Największą popularnością cieszą się odbywające w pubach i klubach koncerty. W tym roku również przyciągnęły tysiące widzów. Na koncertach organizowanych przez Fundacje zagrali Shannon, Emerald, Castle Dreams, Beltain, Strays, i śląski Duan.  Gośćmi z Irlandii był zespół The Stout Brothers z Dublina i Mike Absalom – skrzypek, pieśniarz i harfista. Muzyka nierozerwalnie związana jest z tradycją celebrowania Dnia św. Patryka. Koncerty odbywały się w Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Lublinie.

Osobnym wydarzeniem, które przyciągnęło wielu widzów był taniec, w Poznaniu tradycyjnie odbyły się otwarte warsztaty tańca irlandzkiego (prowadzone przez zespół Celtica), podobnie w Warszawie ( zespół Rince Na Dolman), Krakowie (zespół Eriu) i Lublinie.

„Dni św. Patryka” to także okazja do zaprezentowania turystycznych walorów Irlandii, jej historii i kultury. W Poznaniu, Kaliszu, Lublinie, Krakowie odbywały się wystawy fotograficzne i prelekcje prezentujące Irlandię. W Kaliszu, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej we współpracy z Fundacją zorganizowało nie tylko wykłady oraz wystawę poświęconą  starożytnej Irlandii ale i warsztaty dla młodzieży szkolnej.

Popularność kina irlandzkiego sprawia, że cieszy się ono rosnącym zainteresowaniem. Tradycją jest już, iż co roku w ramach „Dni św. Patryka” Fundacja organizuje spotkania z kinem irlandzkim. Przeglądy filmów irlandzkich zorganizowane zostały w Poznaniu, Lublinie, Łodzi. Osobnym wydarzeniem był teatralny performance poświęcony Św. Patrykowi, który został zorganizowany przez poznański Teatr U Przyjaciół.

Program przygotowany przez Fundację Kultury Irlandzkiej w poszczególnych miastach łączył walory edukacyjne oraz rozrywkowe, szacunkowych odbiorców projektu było wiele tysięcy osób w całej Polsce.

Muzyka, taniec, wykłady, wystawy fotograficzne to elementy programu, które łączą walory edukacyjne i rozrywkowe starając się przybliżyć uczestnikom Dni św. Patryka Irlandię w jak najbardziej wszechstronny sposób.

Fundacja wspierała również obchody Dnia św. Patryka w Sosnowcu.

Poniżej zdjęcia z warsztatów tańca irlandzkiego w Poznaniu

Plakaty informacyjne z obchodów Dni Św. Patryka w Polsce

 

O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version