Dni Św. Patryka w Poznaniu,  Poznań, 7-19 marzec 2008

Czas trwania projektu: 7-19 marca 2008

Miejsce: Poznań

Główny organizator: Fundacja Kultury Irlandzkiej

Główny sponsor: Bank Zachodni WBK S.A.

Patronat honorowy: Ambasada Irlandii w Warszawie i Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu

Dni św. Patryka  to główny organizowany przez Fundacje Kultury Irlandzkiej projekt mający na celu wszechstronne propagowanie kultury irlandzkiej. Dzień św. Patryka – święto narodowe Irlandii – jest doskonałym pretekstem do pokazania Irlandii nie tylko z perspektywy pubowych imprez, ale przede wszystkim jako kraju o niezwykle bogatej i różnorodnej kulturze, a także atrakcyjnego jako cel wypraw turystycznych.

 Fundacja od pierwszych, organizowanych pięć lat temu Dni św. Patryka postawiła sobie za główny cel odejście od traktowania tego święta w sposób całkowicie ludyczny, sprowadzający się do zielonego piwa i pubowej zabawy. 

Zorganizowane pięć lat temu Dni św. Patryka były pierwszym dużym projektem realizowanym przez Fundację. Od samego początku projekt ten otaczany jest patronatem Ambasady Irlandii i Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu. Od pięciu lat także głównym sponsorem jest Bank Zachodni WBK. Bez tego wsparcia finansowego wiele z imprez, które realizowaliśmy przez pięć kolejnych „Patryków” nigdy nie miałoby miejsca. 

Tegoroczne Dni św. Patryka były wyjątkowe pod wieloma względami. Po pierwsze były jubileuszowe, po drugie tak jak i w zeszłym roku udało się nam zaprosić do wspólnego muzykowania irlandzkie grupy grające tradycyjną muzykę irlandzką,  a po trzecie udało się nam zachować te elementy programu, które były niezwykle popularne w ciągu ostatnich lat. 

Wśród bardzo bogatego programu wyjątkowymi imprezami były niżej opisane.  

W niedzielę 9 marca odbył się wyjątkowy koncert będący wydarzeniem unikatowym na skalę ogólnopolską – koncert tradycyjnego irlandzkiego śpiewania z akompaniamentem. Pieśni śpiewane są po irlandzku i najczęściej nawiązują do irlandzkiej tradycji i kultury. Koncert, który odbył się w Domu Bretanii poprzedził wykład prowadzony przez wykładowcę Instytutu Anglistyki poznańskiego UAM Diarmuida Johnsona, będący wprowadzeniem i jednocześnie przedstawieniem irlandzkich śpiewaków: Peadara Ó Ceannabhaina  i Michaela  Ó Cathaina. Na flecie akompaniowali Diarmuid Johnson i Eddie Cassidy.

16 marca w Pubie Brogans przy ul. Szewskiej zagrali muzycy prosto z Irlandii: Aisling Morgan, Eamon Brady i Marie de Mott Grady. Muzycy z hrabstwa Galway, Kildare i …Nowego Jorku. To niezwykłe trio zaprezentowało muzykę irlandzką w najczystszej tradycyjnej formie, używając do tego przekazu najczęściej używanych instrumentów: gitary, fletu i skrzypiec. Skoczne melodie irlandzkich jigów i reelów poderwały do tańca licznie zgromadzona publiczność, a melodyjne, nieco nostalgiczne ballady przeniosły wiele osób choć na chwilę na Zieloną Wyspę.

Warsztaty tańca irlandzkiego zawsze przyciągają rzesze zainteresowanych. Taniec irlandzki nie należący do najprostszych cieszy się w Polsce od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem. Fundacja zaprasza co roku instruktorów, którzy mają już ugruntowaną pozycję w środowisku tanecznym nie tylko polskim, ale i europejskim. Renata Ilnicka, która poprowadziła tegoroczne warsztaty jest instruktorem i choreografem najstarszej polskiej szkoły tańca irlandzkiego „Uá Niáll” przynależącej do Komisji Tańca irlandzkiego. Od wielu lat współpracuje z irlandzkimi nauczycielami podnosząc swoje kwalifikacje. W tym roku Fundacja zorganizowała bezpłatne zajęcia dla początkujących w IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu.             

Książka Agnieszki Latochy „Irlandia moje ścieżki” to jedna z niewielu pozycji na naszym rynku wydawniczym opisująca Irlandię z czysto turystycznego punktu widzenia. W natłoku pozycji opisujących raczej smutne dzieje naszych rodaków pracujących na Zielonej Wyspie, ta książka w bardzo plastyczny i emocjonalny chwilami sposób opisuje wrażenia autorki z kilkuletnich podróży do Irlandii. Agnieszka Latocha jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego. Prze kilka lat podróżowała do Irlandii pracując także w tamtejszych parkach narodowych.

Fundacja nie tylko zaangażowała się w szeroką akcję promocyjną książki na terenie całej Polski, ale także zorganizowała wystawę zdjęć ilustrującej pobyt autorki w Irlandii, wystawa, której wernisaż otwierał Dni, była dostępna dla zwiedzających przez cały czas trwania imprez w siedzibie Fundacji.

15 marca Muzeum Archeologiczne w Poznaniu najechali Celtowie. Weekend celtycko-irlandzki zorganizowany wspólnie z Muzeum Archeologicznym skierowany był do poznańskich rodzin, dla dzieci przygotowane zostały warsztaty tańca irlandzkiego i pokaz walki celtyckich wojowników, a dla starszych prelekcje oraz promocja książki Agnieszki Latochy „Irlandia, moje ścieżki”

Fundacja ponadto przygotowała:

  • serię wykładów o tej najdawniejszej i współczesnej Irlandii

  • Wspólnie z Kinem Malta już po raz Piąty Festiwal Filmu Irlandzkiego, w czasie którego wielbiciele irlandzkiego kina mogli bezpłatnie obejrzeć między innymi nagrodzony w 2006 Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes film „Wiatr buszujący w jęczmieniu” , „Krwawą Niedzielę” Petera Greengrassa  czy produkcje Neila Jordana

  • Nie zabrakło koncertów polskich grup grających muzykę irlandzką. W czasie „patrykowych” wieczorów w pubie Brogans zagrały zespoły: Danar, Duan, Caledonia, JRM Band i Donegal oraz goście z Irlandii czyli zespół KWILKA koncertujący już kolejny raz w Poznaniu.

  • Tradycyjnie już Teatr u Przyjaciół wystawił „Żywot św. Patryka” sztukę, która co roku w innej formie i choreografii wprowadza miłośników Irlandii w zabawny sposób w niuanse z życia świętego.


O Fundacji  |  Statut  |  Aktualności  |  Kalendarium imprez  |  Linki irlandzkie  Fundacja poleca  |  Kontakt  |                               |  English version